Uzmanından kuraklık uyarısı

Sıcaklıkların arttığının fazla olması Türkiye’deki su kaynaklarının ayrıntılı olarak ilgilendiğini söyleyen Samsun Ondokuz Mayıs Fakültesi Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, “Kış kuraklığı önemli bir sıcaklığa sahip. Özellikle birçok yerde yeterli kar yağışını alamaması, yer altı suları ile beslenmesinin eksik olması sonucu ve yağışlarda yeterli alanların düşmesi önümüzde ciddi riskleri beraberinde getiriyor. Bugün sürekliliğin pek çok yerde ciddi anlamda bir sıcaklık artışının gerçekleştiği nokta. Bu sıcaklık Türkiye’deki hem su kaynaklarımızı hem de anlaşma üretim ve sulama açısından bakımla ilgilendiriyor” diye konuştu.

Dünyadaki meteorolojik olay ile Türkiye’nin de bundan etkileneceğini ifade eden  Prof. Dr. Yusuf Demir, “Türkiye’de son aylarda farklı sistemler ani satıcılarla karşılaşmaya başladık. Türkiye’de yağış rejimi ve yağışın düşüş süreci değişti. Meteoroloji uzmanlarının pek çoğunun yaptığı programlamalara göre birkaç yıl boyunca dünya genelinde pek çok yerde ciddi meteorolojik olaylar bekleniyor. Türkiye’nin maruz kalma ihtimali var. Yer altı su yağışlarının kar yağışlarının düşmesi ile birlikte yetersiz olması, yaz aylarında özellikle su kaynaklarımız, barajlarımız, göletlerimizin doluluk oranlarının hızlı şekilde başlaması beklenebilir. Bunun içinde mevcut kaynaklarımızı doğru kullanmalıyız” dedi.

Yaşanan bu kuraklık süreci anlaşmasının refahını ve bölgesel etkileyeceğini söyleyen Prof. Dr. Yusuf Demir, şöyle devam etti:

-Yaz aylarında düzenli bir yağış almayı bekliyoruz. Ancak sürecin devam etme ihtimalinin de yüksek olduğu görülüyor.

-Yani kuraklık riskimiz hala devam ediyor. Ağustos başına kadar toplamda beklediğimiz yağışların altında bir yağış düşme ihtimali yüksek.

-Böyle bir süreçte hem içme kaynaklarımızı hem de sulama kaynaklarımızı detaylı bir şekilde ilgilendiriyoruz.

-İstanbul’da onun bir insanın 1 bardak suyu tasarruf etmesi neredeyse bir baraj dolusu suya dayanıklıdır. 16 milyon insanın 1 bardak suyu tasarrufu yaklaşık 30 bin tanker su yapıyor.

-Tarımsal açıdan ciddi bir sulama sorunları oluşmaya başladı. Bundan sonra artarak devamı bekleniyor. Yaşanan sürecin yaklaşmakta olan hem sonuçlarını hem de potansiyel etkileme ihtimali yüksek.

-Bir de yeterli suyu veremezsek verimde ciddi düşüşler yaşayabiliriz. Bu nedenle anlaşmayı sulandırmamıza izin vermemeliyiz.

-Bu şekilde eğer bu geçirebilirsek en az eylül ayına kadar daha sağlıklı su kullanarak girebilme olasılığımız vardır.

-Aksi takdirde hasar yaz aylarının arasında su krizi ile karşı karşıya kalabilir, pek çok metropollerde içme suyunda ve yönetim ovalarımızda sulama suyu krizi ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir