İddia: Erdoğan ile Esad Bağdat’ta Görüşecek

Katil Esed’den Sayın Esad’a dönüşen Suriye Devlet Başkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bağdat’ta bir araya geleceği iddia edildi.

İddianın sahibi ise Suriye basını.

Suriye basını, iki ülke yetkililerinin Bağdat’ta görüşeceğini iddia etti.
Türkiye ve Mısır arasındaki normalleşme adımlarında yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sorusu üzerine yaptığı ‘Sayın Esad’ çıkışının ardından Suriye basını, iki ülke yetkililerin görüşeceğini öne sürdü.

Suriye yönetimine yakınlığıyla bilinen El Vatan gazetesi, Suriyeli ve Türk yetkililerin, 12 yıldır kesik olan diplomatik ilişkilerin yeniden inşası için Irak’ın başkenti Bağdat’ta görüşeceklerini yazdı.

”TÜRKİYE TALEPTE BULUNDU”

Suriyeli kaynaklara dayandırılan haberde, uzun süredir askıda olan görüşmelerin yeniden başlaması için Türkiye’nin talepte bulunduğu belirtildi. Kaynaklara göre Türkiye, Rusya ve Irak’la temasa geçerek, Suriye ile üçüncü tarafların yer almadığı basına kapalı bir toplantı ayarlanmasını istedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

Erdoğan, Türkiye’nin Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmaktan çekinmeyeceğini söyledi. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de iş birliği yapacaklarını vurgulayan Erdoğan, Suriye’nin iç işlerine müdahale etme niyetlerinin olmadığını ve Suriye halkıyla kardeşlik bağlarına önem verdiklerini dile getirdi.

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, TV100 muhabiri Gülay Alaca’nın “Beşar Esad, Rusya temsilcileriyle yaptığı görüşmede Suriye’nin ve Türkiye’yle ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan tüm gelişmelere açık olduğunu aktardı. Aynı zamanda Suriye’nin egemenliğine saygı duyulması vurgusu yaptı. Türkiye ve Suriye arasında yeniden diplomatik ilişkiler kurulur mu?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Biz Suriye ile bu ilişkileri geliştirmekte geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Suriye’nin iç ilişkilerine karışmak gibi bir derdimiz, hedefimiz asla olamaz. Çünkü suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluktur. nasıl ki biz geçmişte Suriye ile ilişkilerimizi çok çok canlı tuttuysak; ailece görüşmeye varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esad’da biz bu görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz gibi bir şey kesinlikle mümkün değil; yine olur ve Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir derdimiz asla yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir